4 zručnosti, ktoré potrebujú deti pre úspech v 21. storočí

od martina
Nevyhnutné zručnosti pre úspech detí v budúcnosti

Roboti, umelá inteligencia, metaverse, to je len pár vecí, ktoré radikálne zmenia budúcnosť našich detí. Ako ich na ňu čo najlepšie pripraviť? Aké zručnosti budú potrebovať?

Dcéra v škole riešila zamestnanie svojich rodičov. Každé dieťa porozprávalo, čo robia jeho rodičia, čo pri práci používajú a ako prispievajú k rozvoju spoločnosti, ako a komu svojou prácou pomáhajú. Tému doma uzavrela s tým, že všetci dospelí majú úplne nudné zamestnania a ničomu/nikomu svojim sedením za počítačom neprospievajú. Sama tvrdí, že práca, ktorú bude robiť ona, zatiaľ neexistuje. Ale ťahá ju to k šelmám. Kvôli nim sa plánuje presťahovať do južnej Ameriky.

Aká bude budúcnosť našich detí dnes nevieme s určitosťou povedať. Čo však vieme je, že bude úplne iná ako je prítomnosť. A súhlasím s dieťaťom, že je veľká pravdepodobnosť, že je práca dnes naozaj ešte neexistuje.

Napriek tomu existujú zručnosti, ktoré môžu deťom uľahčiť vstup na trh práce aj za 15-20 rokov. Už teraz vieme definovať, čo im zabezpečí dobrú štartovaciu pozíciu. Keďže technické zručnosti sa dokáže naučiť takmer každý, dôraz sa kladie na tzv. „soft skills“.

Riešenie problémov

Technológie, kódovanie či technické zručnosti sa dajú naučiť, preto na ne už zamestnávatelia nekladú taký dôraz. To najdôležitejšie sa zdá byť vedieť riešiť problémy. K tejto výnimočnej schopnosti môžete viesť deti už od útleho veku. Nemusia sa hneď zaoberať komplexnými výzvami, pomôžte im rozmeniť ich na drobné a postupovať krok za krokom.

Ak chcete, aby sa deti naučili postaviť sa náročným situáciám čelom, mali by zvládnuť niekoľko ďalších zručností, ako je kritické myslenie, kreativita a schopnosť komunikovať či spolupracovať.

Kritické myslenie

Kritické myslenie sa ukazuje ako jedna z kľúčových schopností už teraz. Všetky odpovede na akúkoľvek otázku máme k dispozícii na pár klikov. Lenže dostávame skutočne relevantné informácie? Máme čas a chuť zamyslieť sa nad informáciami, štatistikami, vyhláseniami, ktoré čítame? Hľadáme za nimi postranné motívy? Veríme údajom bez otázok, alebo sa na ne skúšame pozrieť aj z iného uhla pohľadu? Dokážeme vnímať v dileme, že existuje niekoľko rôznych odpovedí, ciest k odpovediam? Ak nie, zrejme nemáme dostatok kapacity kritického myslenia.

Schopnosť kriticky myslieť potrebujú potrebujú predovšetkým deti, pretože už vyrastajú s tým, že všetko sa dozvedia na jeden klik.

Sú neustále zahlcované rôznymi zdrojmi informácií, častokrát protichodnými, aktualizovanými každú sekundu. Kritické myslenie je dnes a v budúcnosti bude dôležitejšie než kedykoľvek predtým.

Kreativita

Keď sa už dnes pozriete na zoznam horúcich pozícií, takmer každý zamestnávateľ hľadá v uchádzačovi kreativitu. Je to schopnosť, ktorú ťažko nahradí umelá inteligencia, a preto bude rozhodujúca aj v budúcnosti. Ak máme kritické myslenie, s vysokou pravdepodobnosťou máme rozvinutú aj predstavivosť.

Ak dokážeme myslieť kriticky, vieme prísť s inovatívnymi a kreatívnymi riešeniami, ktoré sú odpoveďou na akýkoľvek problém.

Túto schopnosť dokážu využívať nielen deti a dospelí, je cenená aj u seniorov. Deti si ju môžu cibriť pri rôznych aktivitách, kde hľadajú nové riešenia existujúcich problémov.

Komunikácia

Deti potrebujú každodennú osobnú interakciu, aby si vybudovali zdravé sociálno-emocionálne zručnosti vrátane schopnosti porozumieť ostatným a komunikovať. Aj keď sa tempo, akým si rozvíjajú tieto zručnosti, môže líšiť, deti sa musia naučiť rozumieť signálom druhých ľudí a pozorne počúvať. Pred tým, než niečo povedia, mali by zvážiť, čo chcú komunikovať a tiež najefektívnejší spôsob, ako to povedať. Mali by vedieť jasne a sebavedomo komunikovať svoje myšlienky, názory, postoje spôsobom, ktorému publikum rozumie a bude ho vnímať.

Sústreďte sa preto na rozvoj komunikačných zručností u detí. Počúvajte ich, venujte im pozornosť a odpovedajte im sústredene vždy, pokiaľ to bude možné.

To najdôležitejšie, čo dnes môžeme pre kvalitnú budúcnosť detí spraviť, je ponúknuť im zábavné príležitosti ako si rozšíriť obzory, umožniť im roztiahnuť svoje krídla a nestáť im v ceste.

Čo si myslíte

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

Mohlo by sa vám páčiť