Kooperatívne hry podporujú spoluprácu, nie súťaživosť

od lucia
Kooperatívne hry podporujú spoluprácu, nie súťaživosť

Kooperatívne hry majú pre deti obrovský prínos. Naučia ich tímovej spolupráci, budovaniu vzťahov, posilňujú komunitu, učia pravidlá a stratégie.

Kooperatívne hry ponúkajú úplne nový zážitok z hry, v porovnaní s tradičnými súťaživými hrami. V nich vždy musí niekto zvíťaziť a to len vtedy, ak druhý prehrá. Hry postavené na spolupráci majú však inú štruktúru. Hráči nejdú proti sebe, ale za spoločným cieľom, čo sa im môže alebo nemusí podariť. Zábava je o kamarátstve a výzvach daných hier. Nie je v tom, že na konci stojí jeden víťaz a ostatní z hry vypadli. Pri koooperatívnych hrách nikto nikoho nevylučuje, odstraňuje sa len motivácia poraziť druhých.

Kooperatívne hry vyvolávajú pozitívne pocity

Hier na spoluprácu je neúrekom a môže ich hrať ktokoľvek, bez ohľadu na počet ľudí, vek. Sú to akčné hry, online hry, stolové hry a mnohé iné. Základom je, že nás učia spolupracovať.

Vďaka spolupráci sa nám rozvíja komunikácia, zdieľanie, pomoc, aktívne počúvanie, schopnosť uzatvárať dohody a hľadať riešenia problémov.
 Toto sú schopnosti, ktorých zdokonaľovanie dosiahneme častým opakovaním a kooperatívne hry sú vynikajúcou príležitosťou.

Naučiť sa spolupracovať však nie je iba o rozvíjaní týchto schopností. Je to aj o podpore túžby po spolupráci. Možno počúvame o tom, že víťaz je len jeden, víťaz berie všetko. Lenže takýto odkaz sa stráca, ak si spoluprácu vyskúšame na vlastnej koži. Ak hráči sami zistia, ako sa v hrách zameraných na spoluprácu cítia. Iste sa cítime lepšie v spoločnosti, ktorá je harmonická, kde medzi sebou dobre vychádzame a príjemne sa bavíme. A je veľmi pravdepodobné, že za takýchto okolností spolupracujeme. Súťaživosť nám síce môže napumpovať adrenalín do žíl, ale spolupráca nám pomôže znížiť stres, zmierniť napätie a spojiť sa.

Spolupráca nám prospieva

Kooperatívne hry ukazujú spoluprácu z iného uhla pohľadu. Ukazujú, že je praktickou nevyhnutnosťou. Nedostatok kontaktu a spolupráce sme zažili počas pandémie a vieme, ako veľmi nám sociálny odstup ubližuje. Sme na sebe závislí a musíme spolupracovať. Len vďaka spolupráci sme ako ľudstvo dokázali prežiť. Ak by sa každý hral len na svojom piesočku, nikdy by sme sa nestali tým, kým teraz sme.

V hrách, kde spolupracujeme, cítiť láskavosť. Aby sme hru prešli, musíme si navzájom pomôcť, podeliť sa, zdieľať. Sme prosociálni a veľmi ľudskí. Práve človečina v nás vyvoláva veľmi príjemné pocity, ktoré si vážime a to nás motivuje vyhľadávať ich ďalej.

Konkrétne príklady kooperatívnych hier

Krásna hra je s guličkami vo vrecúšku, ktorá motivuje deti k pomáhaniu. Deti si dajú na hlavu zaviazané vrecko plné guličiek/kociek a tak sa prechádzajú. Musia sa snažiť, aby im vrecúško neskĺzlo a keď sa tak stane, musí dieťa zostať zamrznuté na mieste. Opäť sa môže pohnúť až vtedy, ak sa po vrecko zohne iné dieťa, zdvihne ho a dá ho tomu prvému späť na hlavu. Ak mu ale tiež vrecko spadne, zmrznú obe deti a čakajú na pomoc od tretieho kamaráta. Hra končí, keď sú všetci zmrznutí alebo rozmrazení.

Takéto hry sú inkluzívne. Nikto nie je vylúčený a tí, ktorí hru hrajú nemusia byť najšikovnejší, najrýchlejší, najhlasnejší. Je v záujme všetkých, aby sa každý hráč cítil byť platnou súčasťou hry a robil maximum. Preto sa tu stierajú akékoľvek rozdiely medzi sociálnym postavením. Dobre sa cítia aj deti, ktoré sú na okraji kolektívu, alebo menej populárni či s rôznymi obmedzeniami.

Hru na spoluprácu môžeme vytvoriť aj z klasickej stoličkovej hry, kde ten, kto si nemá kam sadnúť vypadáva a na konci zostane len jeden víťaz, ktorý si sadne na poslednú stoličku. Celá skupina detí vyhrá, ak sa jej podarí posadiť sa na poslednú stoličku tak, že sedia všetci. Deti si môžu napríklad sadať jeden na druhého, do lona, objímať sa.

Kooperatívne hry pomáhajú v prevencii antisociálneho správania

Kooperatívne hry znižujú agresivitu. Pomáhajú hráčom byť pozitívnejšími a tlmia ich negativizmus. Psychológovia pri skúmaní agresivity v súvislosti s hrami zistili, že hry, v ktorých sa súťaží veľmi výrazne zvyšujú negatívne správanie detí ako sú bitky, kopance, hryzenie, nadávky a podobne. Naopak, kooperatívne hry podporovali prejavy náklonnosti, pomoci, zdieľania. Zdá sa, že hry, v ktorých deti spolupracujú dokonca pomáhajú v prevencii anti sociálneho správania dospelých. Korene agresivity totiž spočívajú v neschopnosti naučiť sa prejavovať pozitívne sociálne správanie v detstve.

Práve kombinácia kooperatívnych hier a minimalizovanie tých súťaživých môže viesť znižovať tendenciu reagovať agresívne a ovplyvniť tak správanie detí v dospelosti.
Hry, v ktorých deti spolupracujú sú zábava a deti si ich dokážu krásne užiť. Ak im dáme na výber, určite sa priklonia k takýmto typom hier. Pretože v súťaži je šťastný len jeden, ostatní sú smutní, sklamaní, roztrpčení, čo môže viesť k hnevu a agresivite a to už o zábave nemôžeme hovoriť.

Čo si myslíte

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

Mohlo by sa vám páčiť