Čo robiť, keď sa nezhodneme na výchove

od lucia
Čo robiť, keď sa nezhodneme na výchove

Výchova detí je jedným z najčastejších príčin hádok medzi rodičmi. Ako ju zvládnuť tak, aby sa rodina nerozpadla?

Dcéra dostala adventný kalendár a celá natešená si ho rozbaľuje. Tato jej vysvetľuje, prečo je tam 24 okienok a systém ich postupného otvárania. Dcéra chápe, a nesúhlasí. S plačom na krajíčku a veľkými uslzenými očami ho prosí, že si chce otvoriť aj ďalšie políčko. Čím je ona smutnejšia, tým je on tvrdší.

Ja nevidím dôvod, prečo dieťa týrať a každé ráno ho znechucovať hrou na adventné prekvapenia. Sama mám tak málo trpezlivosti, že by som sa na jej mieste chovala rovnako. Všetko otvorila, prezrela si a čo by ma zaujalo, s tým by som sa zabávala. Vymeníme si s mužom pohľady. Dieťa stojí medzi nami, hlávku dvíha hore a s nádejou v mokrých očkách čaká. Pozrieme na ňu dole. Je taká maličká a taká roztomilá. Tato ohrnie dolnú peru a zamrmle: „Robte si čo chcete.“ Dieťa tú vetu pozná, zvýskne a pustí sa do otvárania všetkých okienok.

Rozdielne názory sú bežné

Odborníci sa zhodujú v tom, že najčastejšie sa hádame z troch dôvodov, ktorými sú výchova detí, peniaze a sex. Preto varujú pred úmyslom robiť si dieťa s cieľom zachrániť vzťah.

Tým, že do nefungujúceho vzťahu dvojice pridáme tretieho, odsúdime partnerský vzťah na zánik.
 Dieťa totiž veľmi ľahko rozhýbe aj stabilné základy niekoľkoročných fungujúcich partnerstiev alebo manželstiev.

Výchova detí býva často kameňom úrazu mnohých rodín. Faktom je, že väčšina párov sa v konflikte kvôli predstavám o výchove už ocitla. Chcete vychovávať svoje dieťa určitým spôsobom, no partner alebo partnerka má na vaše výchovné metódy svoj vlastný a nezriedka úplne opačný názor. Každý z vás obhajuje svoju pozíciu. To, čo sa začalo ako nedorozumenie medzi vami a dieťaťom sa zrazu stáva problémom partnerov.

S vekom dieťaťa môže konfliktov pribúdať

Často sa stáva, že v určitom momente sa páry pri výchove dieťaťa dostanú do konfliktu. Napríklad jeden si myslí, že ten druhý je pri výchove príliš „mäkký“ a ten druhý má za to, že prvý je zase „tvrdý“. Pritom obaja majú rovnaký cieľ, vychovať zdravého a šťastného, hodnotného člena spoločnosti.

Lenže, čo je dobré pre jedného nemusí byť to isté pre druhého a zrazu zisťujeme, že sa nedokážeme zhodnúť na spánkovom režime, značke plienok, ani na tom, kedy a ako dieťa kúpať. S pribúdajúcim vekom dieťaťa sa situácia len ďalej komplikuje, pretože do balíka nedorozumení sa pridáva poslušnosť a jej (ne)vymožiteľnosť, kolektív iných detí a ich rodičov, ako aj názory širšej rodiny a okolia.

Ujasnite si základné piliere

Každý prichádza z nejakého prostredia a kým sa pred svadbou zvyčajne bavíme o náboženstve, politike, víziách a snoch, len málokedy otvoríme otázku – výchova detí. Pritom práve rozhovor o vlastnej minulosti a detstve nám môžu pomôcť v nastavení filozofie výchovy vlastných detí.

Pozrite sa kriticky na to, ako vychovali rodičia vás, čo si z toho chcete vziať a čo budete robiť ináč. To, čo fungovalo v minulosti, dnes vašej rodine vyhovovať nemusí.

Dnešné deti potrebujú rodičov, ktorí dokážu komunikovať a nachádzať spoločné východiská.
V spoločnej diskusii choďte pokojne do konkrétností, kde by ste chceli vidieť hranice, čo je pre vás ešte akceptovateľné a čo už nie, spánkový režim, trávenie voľného času, záujmy, krúžky, jedlo a podobne.

Povedzte si to medzi štyrmi očami

Keď sa vám priamo pred očami odohráva výchova so scenárom, s ktorým nesúhlasíte (samozrejme okrem hraničných momentov, kedy môže partner/ka dieťaťu ublížiť), odborníci radia prehltnúť horkú pilulku a počkať, kým nebudete sami. Jednak ochránite dieťa pred očitým svedectvom vašej hádky a jednak nevystavíte partnera kritike v priamom prenose pred divákmi.

Navyše takto získate čas na upokojenie emócií a dokážete počúvať jeden druhého bez toho, aby ste boli príliš kritickí alebo útoční.

Pokoj vám umožní vniesť do diskusie rešpekt.
Vďaka rešpektu nájdete ľahšie spoločný základ, pretože sa ľahšie pochopíte. Ak zbadáte, že sa rozhovor stáča neželaným smerom, dajte si pauzu. To, čo nechcete, nie je len krik a hádka. Ide aj o sarkazmus, poznámky, ponižovanie, vyhrážanie sa či vydieranie. Vtedy choďte radšej von, prejdite sa, vyvetrajte hlavu a vráťte sa. Skúste povedať, že ste pripravení počúvať, bez skákania do reči, bez hodnotenia, chcete si len vypočuť argumenty druhého.

Tým, že nijako nereagujeme, len aktívne počúvame a pokúšame sa pochopiť názor druhého, často môžeme nájsť spoločné východisko, o ktorom sme ani netušili. Povedzte, že chápete postoj partnera, že rozumiete, prečo je to pre neho tak dôležité. V pokoji sa dokážete baviť konštruktívne a vytvoriť dohodu, ktorá bude pre oboch priechodná.

Vylaďte svoju komunikáciu

Hovorí sa, že druhého zmeniť nedokážete, preto sa zamerajte na seba. Často krát sa stane, že to, čo sa na začiatku zdalo byť len drobným nedorozumením, na konci prerastie do agresívnej hádky. Nie kvôli tomu o čom sa hádame, ale ako sa o tom hádame. Sledujte, či aj jemnú a opodstatnenú kritiku neberiete ako útok, či nepredpokladáte negatívny motív druhého už vopred, či neznevažujete názory partnera, či sa neuťahujete do seba a nechcete komunikovať.

Každá komunikácia sa dá vylepšiť, vždy sa dokážete zjednotiť, ak o to stojíte, viete nájsť kompromis.

Napokon, aj v odlišnostiach dokážeme nájsť svoju silu, pretože iný názor môžeme vnímať ako otvorenie ďalších možností a príležitosť pochopiť pohľad druhého.
Tak sa naučíme efektívne komunikovať, prehliadnuť malé pochybenia partnera či partnerky, odpustiť si navzájom. Aj keď obaja veríme v iné priority a inak komunikujeme, najdôležitejšie je, aby sme ochránili dieťa a nezatiahli ho do svojich konfliktov.

Čo si myslíte

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

Mohlo by sa vám páčiť