Mindfulness. Trend alebo skutočná pomoc pre deti?

od lucia
Mindfulness. Trend alebo skutočná pomoc deťom?

Ak naučíme deti zamerať pozornosť na prítomný okamih (mindfulness), podporíme ich sebavedomie, schopnosť sústrediť sa a vyrovnať sa so stresom.

Mindfulness je anglický výraz zložený z 2 častí – mind ako myseľ a fulness ako naplno. Popisuje stav, kedy sa naša myseľ naplno sústredí na to, čo sa deje, čo robíme. Uvedomujeme si práve prebiehajúci okamih a na podnety nejak prehnane nereagujeme. Každý z nás má v sebe túto schopnosť, jediné, čo musíme urobiť, je naučiť sa, ako k nej pristupovať.

Nežijeme vo svete informácií, my sa v ňom topíme. Tak veľmi sme zahltení všetkým vonkajším ruchom, myšlienkami, ktoré sa nám v hlave neustále vynárajú, trápime sa nad tým, čo sa stalo, čo sa deje a čo sa bude diať. Pociťujeme úzkosť, strach, stres. A podobné pocity nie sú cudzie ani našim deťom. Existuje niečo, čo by nám pomohlo a nestojí to veľa peňazí? Dokonca je úplne zadarmo? A môžeme to vyskúšať hneď?

Čo je mindfulness

Mindfulness, alebo všímavosť, je jedna z možností, ktorá nás dokáže vrátiť späť do prítomnosti, znížiť stres, zlepšiť svoj výkon, získať nadhľadnaladiť sa na ostatných vo svojom okolí. Pomôže nám zdržať sa posudzovania a odsudzovania druhých, popustiť uzdu zvedavosti, ako vlastne naša myseľ a telo funguje, ale aj byť lepší k sebe a ďalším ľuďom. 

Nejde to o nejaké ezoterické exotické metódy a praktiky, všímavosť k vlastnej mysli je nám veľmi prirodzená, dokážeme sa sústrediť na prítomnosť, nemusíme meniť seba, spytovať svoje presvedčenie, byť alebo stať sa niekým iným. Môžeme len pracovať s tým, čo máme, aby sme získali benefity, ktoré nám mindfulness prináša.

Jej benefity sú založené na vedeckých výskumoch. Pomáha znižovať úzkosť, pri depresii, zvyšuje pocit spokojnosti so svojim telom, zlepšuje poznávacie schopnosti pomáha mozgu zvládať rozptyľovanie prostredím.

Nejde tu však len o hlavu a prácu s našou mysľou. Táto technika zapája celé telo, pretože vyžaduje, aby sme sa sústreďovali na pocity, ktoré sa v nás vynárajú, na to, čo sa v jednotlivých častiach nášho tela odohráva.

Ako naučiť deti sústrediť na seba?

Ak sa deti naučia sústrediť sa na aktuálny moment, svoje pocity, myšlienky, emócie, reakcie tela, v dospelosti dokážu ovládať svoje vonkajšie prejavy, budú pokojnejší, láskavejší a akceptujúci.

Ukážte deťom ako to funguje

  • Naučiť sa túto techniku nie je ako hodiny klavíra, kde vás niekto učí ako hrať. Toto sa musí každý naučiť sám. Nemusíte pri tom sedieť, môžete sa pokojne prechádzať, čo môže niektorým deťom vyhovovať.
  • Pozorujte prítomný okamih. Nesnažíte sa dosiahnuť stav večného pokoja. Snažíte sa venovať pozornosť prítomnému momentu bez súdenia.
  • Nechajte plynúť svoje myšlienky a posudzovanie. Môžete ich vziať na vedomie a nechať ďalej prejsť.
  • Vráťte sa k pozorovaniu prítomnosti. Naša myseľ sa často a rada nechá unášať myšlienkami. Preto sa vždy vracajte späť.
  • Buďte láskaví k túlajúcej sa mysli. Neriešte svoje myšlienky, len sa snažte uvedomiť, že prišli a opäť jemne priveďte svoju myseľ späť.

Ako prispôsobiť prax mindfulness deťom

Zvuk zvona

Ten najjednoduchší spôsob, ako deti motivovať, aby sa sústredili na svoju všímavosť, je požiadať ich, nech venujú pozornosť tomu, čo počujú. Môžete použiť spievajúcu misku, zvonček alebo aplikáciu. Povedzte deťom, že zapnete zvuk zvona a mali by ho pozorne počúvať, až kým ho prestanú počuť. Je to približne 30 sekúnd.

Využite nočný rituál

Určite sa bude hodiť, ak deti nebudú pred spaním skákať po posteliach, ale začnú sa pomaly upokojovať. Je to ideálna chvíľka, ako si uvedomiť svoje pocity, svoje telo na konci dňa. Môžete si pustiť krátku meditáciu.

Cvičte dýchanie

Pre malé deti môže byť náročné venovať pozornosť svojmu dychu. Preto ich skúste požiadať, aby si ľahli na chrbátik a na bruško položili svojho obľúbeného plyšáka. Nech sledujú, ako sa pomaly zdvíha, keď počítate do tri pri nádychu a klesá, keď opäť počítate do 3 pri výdychu.  

Prejavte vďačnosť

Využite večernú tichú chvíľku a nechajte deti, nech vám porozprávajú, za čo boli dnes vďačné. Môže to byť rodina, zdravie, ale aj sladkosti, ktoré ste im dovolili zjesť.

Čo si myslíte

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

Mohlo by sa vám páčiť